Fotohistoria

International Photography Awards

International Photography Awards jest jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych na świecie. Kusi nie tylko tytułem Międzynarodowego Fotografa Roku, ale także niezwykle atrakcyjnymi nagrodami.

Zgłoszenia

Wszyscy zainteresowani, którzy ukończyli 21 lat swoje zdjęcia mogą zgłaszać do jednego z dwóch odbywających się równolegle konkursów: dla profesjonalistów, w którym wyróżnionych jest 8 kategorii oraz dla fotografów-amatorów, w którym znajduje się 7 kategorii.

Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na stronie International Photography Awards, w ten sposób zgłaszając swoje zdjęcia do rywalizacji w wybranych kategoriach (może to być zarówno pojedyncza fotografia, jak i cała ich seria). Trzeba jednak pamiętać, że każde zgłoszenie jest płatne.

Nagrody

Zwycięzców poszczególnych kategorii jest łącznie 15 – zostają oni zaproszeni na uroczystą galę Lucie Awards Ceremony do Nowego Jorku (którą organizuje Pilsner Urquel) i to właśnie oni stają do walki o nagrodę główną całego konkursu. A jest o co walczyć, ponieważ do wygrania jest 10 000 dolarów oraz renomowana nagroda Lucie (przez niektórych nazywana fotograficznym Oscarem). Dodatkowo jeden z 7 fotografów-amatorów ma szansę otrzymać Nagrodę Odkrycia Roku – czyli nagrodę Lucie i 5 000 dolarów. Nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 dolarów może również otrzymać laureat kategorii Głębsza Perspektywa, a szansę na 2 500 dolarów mają także twórcy obrazów video.

Prestiż

Pierwsza edycja International Photography Awards odbyła się w roku 2002. Od tego czasu konkurs zdobył niebywałą sławę, a statuetkami Lucie zostali nagrodzeni fotografowie uznawani za legendy w tej dziedzinie, m.in.:

Co roku najlepszych 45 prac wyróżnionych podczas konkursu (przez specjalnie zaproszonych w tym celu kuratorów) można zobaczyć podczas ekskluzywnej wystawy w galerii sztuki Farmani Gallery w Los Angeles, podczas festiwali fotograficznych organizowanych na całym świecie oraz w Lucie Magazine.