Fotohistoria

Kiedy zdjęcia nabrały kolorów?

Wiedziałeś, że mimo iż pierwsze zdjęcie zostało zrobione w roku 1826, to trzeba było czekać aż 35 lat na to, żeby nabrało kolorów?

Pierwsze trwałe zdjęcie kolorowe (przedstawiające wstążkę tartanu) wykonał szkocki fizyk – James Clerk Maxwell. Udało mu się to zrobić w roku 1861, choć już wcześniej podejmowane były próby utrwalenia kolorów na fotografii – ciągłym problemem było jednak to, że barwy bledły...

Maxwellowi udało się temu zaradzić dzięki użyciu czerwonych, zielonych i niebieskich filtrów optycznych, które zatrzymały barwy na stałe. Mimo że to jego odkrycie było podstawą do wykonania pierwszego zdjęcia, to jednak za pierwszą kolorową fotografię w historii uznaje się obraz przedstawiający francuskie miasteczko Agen wykonany przez Louisa Ducosa du Haurona w roku 1877. Z kolei wynalazek braci Lumiére – mowa o autochromie, a więc mówiąc prosto o płytach do zdjęć w naturalnych barwach – powstał dopiero w roku 1907.

Kolorowe zdjęcia w Polsce

Za pierwszą polską fotografię kolorową uznaje się zdjęcie zrobione przez Stanisława Wilhelma Lilpopa, który w 1909 roku na zdjęciu utrwalił swoją córkę Hanię wraz z przyjaciółką (dziś zdjęcie nosi nazwę „Dziewczynki z kokardkami”).

Dzięki zdjęciom, a właściwie szklanym diapozytywom oraz odbitkom wykonanym na papierze, które pozostawił po sobie Stanisław Lilpop, możemy dzisiaj zobaczyć, jak wyglądało życie toczące się w początkach XX wieku. To niesamowite zapisy, które można właściwie uznać za jedne z pierwszych zdjęć reporterskich, ponieważ Lilpop fotografował m.in. sceny z targowiska we Francji czy gimnastykę kuracjuszy.

Za prekursorów fotografii w Polsce uznaje się Tadeusza Rząca (autor zdjęcia „Kwiaciarki na rynku w Krakowie”), Henryka Mikolasha (autor zdjęcia „Dziewczyna z morelami”) czy Zygmunta Szczotowskiego (autor zdjęcia „Góralki z Zakopanego”).

Czasy świetności

Na koniec warto podkreślić, że kolorowe zdjęcia zdobyły popularność dopiero po drugiej wojnie światowej. Wcześniej uznawane były bowiem za mało ambitne i niewiele osób je ceniło.

zobacz także: Fotografie na płótnie