Fotohistoria

Awit Szubert

Jeden z pionierów fotografii tatrzańskiej i pienińskiej. Jego cykle fotograficzne Zakopanego, Tatr i Pienin zapisały się na kartach historii polskiej fotografii. Artysta wykonywał również portrety i  reprodukcje dzieł sztuki, jednak do zdjęcia Tatr przyniosły mu prawdziwą sławę.

Awit Szubert urodził się w pierwszej połowie XIX wieku w Oświęcimiu. Fotografią zaczął interesować się podczas pobytu w Rzymie, gdzie przebywał razem z bratem Leonem – znanym rzeźbiarzem. Ze względu na stan zdrowia Leona mężczyźni musieli jednak wracać do Polski. W niedługim czasie Leon zmarł. Awit natomiast wyjechał Wiednia, gdzie szlifował swoje umiejętności fotograficzne, praktykując m.in. u Ludwiga Angerera. Wybuch powstania styczniowego zmusił Awita do przerwania nauki i powrotu do Polski, gdzie wziął udział w walkach.

Kiedy powstanie upadło, Awit postanowił nawiązać współpracę ze znanymi zakładami fotograficznymi, w tym celu rozpoczął podróże – odwiedził m.in. Warszawę, Wilno, Wiedeń – w Oświęcimiu natomiast założył własne studio. Słabe zdrowie zmusiło jednak fotografa do przeprowadzki do Szczawnicy. Kiedy jego stan zdrowia się poprawił, przeniósł zakład do Krakowa. Tam zasłynął jako portrecista, robił zdjęcia sławnym osobom ze świata polityki i kultury, fotografował również malarzy (m.in. Jana Matejkę) oraz ich dzieła.

Ciekawostką może być informacja, że Awit Szubert był autorem fotografii, które były wykorzystywane do celów naukowych w takich dziedzinach jak: astronomia, archeologia oraz chirurgia.

Fotografia tatrzańska i pienińska

Awit Szubert pierwsze zdjęcia gór zrobił w roku 1856, jednak dopiero od roku 1871 zaczął wykonywać tego typu fotografie na większą skalę, specjalizując się w zdjęciach Tatr i Pienin. Technika, jaką wybrał do wykonywania zdjęć, to technika heliograwiurowa. Oznacza to, że jego fotograficzne wyprawy górskie wiązały się z wysokimi kosztami, ponieważ technika heliograwiurowa wymagała natychmiastowego wywoływania zdjęć, tak więc fotograf musiał zabierać ze sobą nie tylko aparaty, ale także wyposażenie laboratorium fotograficznego (w tym ciemnię!).

Kilka lat później Szubert reklamował swój zakład fotograficzny informując, że posiada zdjęcia wspomnianych rejonów i zrobił je w miejscach, które do tej pory nie zostały przez nikogo sfotografowane. Zakopane zaczął fotografować dopiero w latach 90. XIX wieku, skupiając się na willach w stylu zakopiańskim.

Działalność fotograficzna Awita była doceniana przez branżę. Był on laureatem nagród przyznawanych na światowych wystawach, mi.in: w Brukseli, Paryżu czy we Lwowie. Jego zdjęcia gór zostały wydane przez Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1889-1901 (dodatek do Pamiętników Towarzystwa Tatrzańskiego). Ukazały się również osobne albumy ze zdjęciami Pienin i Tatr wykonane przez Szuberta. Obecnie, serię jego zdjęć można oglądać m.in. w Zakopanem, w Muzeum Tatrzańskim.

http://www.visitzakopane.pl/