Fotohistoria

Co to jest ambrotypia?

Ambrotypia to jedna z pozytywowych technik fotograficznych stosowanych od 1852 roku. Do wykonania ambrotypu niezbędne jest szkło i znajomość procesu mokrego kolodionu. Wspomniany proces trwa od 10 do 15 minut, a jego nazwa wzięła się z tego, że emulsja nałożona na szklaną płytę musi pozostać wilgotna podczas całego procesu.

Warto wiedzieć: Pomysłodawcą procesu mokrego kolodionu jest Frederick Scott Archer, dzięki któremu technika ta była stosowana od roku 1851 aż do 1880, kiedy to zaczęto stosować suchą płytę.

Ambrotypy to delikatnie nieodświetlone negatywy, pod które trzeba podłożyć czarny materiał lub warstwę czarnej farby, aby odwrócić kolory i zmienić obraz na pozytywowy. Dla większego bezpieczeństwa tego typu obrazów, zdjęcia przechowywane są zwykle za szkłem – dzięki czemu wyglądają jeszcze bardziej intrygująco…

Jakie są cechy charakterystyczne dla fotografii ambrotypowych?

W porównaniu ze zdjęciami wykonanymi samą techniką kolotypii są bardziej ostre i zachowują większą tonalność (dzięki krótszemu czasowi naświetlania). Co więcej, kiedy ambrotypy zostaną połączone z papierem albumowym, to odbitki odznaczają się wysoką jakością. Warto podkreślić, że ambrotypy dają bardzo silny efekt 3D, jakiego nie można osiągnąć za pomocą innych technik.

Ambrotypia dzisiaj

Mimo że ambrotypia największą popularnością cieszyła się jakie 150 lat temu, to obecnie również posiada swoich praktyków. Wśród nich warto wymienić Piotra Pietrygę oraz Macieja Leśniaka. Piotr Pietryga prowadzi nawet warsztaty, podczas których amatorzy robienia zdjęć mają okazję zapoznać się z historią fotografii i sprawdzić się w tej historycznej technice.

Wielu fotografów sądzi, że tworząc zdjęcia ambrotypowe, ich obrazy zyskują większą wartość od tradycyjnych zdjęć. Nie jest to jednak prawdą. Każda świadomie wykonana fotografia posiada swoją wartość – niezależne od techniki, w jakiej została wykonana. Tylko obrazy stworzone bez przekonania, bez pomysłu oraz odrobiny kreatywności, można nazywać przekazami bezwartościowymi…