Fotohistoria

Co to jest winietowanie?

Winietowanie może być zarówno wadą zdjęcia, za którą odpowiada zazwyczaj sprzęt, jak i zamierzonym efektem artystycznym mającym na celu podkreślenie jakiejś części obrazu poprzez zaciemnienie jego brzegów.

Winietowanie jako wada

Tzw. winieta występuje naturalnie na fotografiach i spowodowana jest różnymi czynnikami – mechanicznymi i optycznymi. Do tych pierwszych należą:

Jeśli chodzi o czynniki optyczne, to winietowanie w tym przypadku może być spowodowane:

Efekt retro

Winietowanie często bywa używane przez fotografów czy grafików w celu postarzania zdjęć lub wyeksponowania konkretnych elementów kadru. Efekt ten uwydatnia fotografowane obiekty, postacie czy krajobraz, pozwalając skupić uwagę odbiorcy w określonym miejscu. Oprócz nadania głębi można w ten sposób także uzyskać odpowiedni nastrój – zdjęcia w pastelowych kolorach będą nawiązywać do tradycji (np. czasów hipisowskich), a te w odcieniach szarości wzbudzą większe emocje (np. niepokój, strach, tajemnica).

Winieta może mieć różne kształty. Dodaje się ją automatycznie, wybierając odpowiednią opcję w programie graficznym. Najważniejsze, by robić to w sposób przemyślany i z umiarem – przejście pomiędzy zaciemnionymi brzegami kadru a jego centrum powinno być płynne. Niewłaściwe dobranie efektu do zdjęcia może je tylko zepsuć.

Nawiązanie do tradycji czy przesada?

To w jaki sposób i w jakiej sytuacji użyjemy winietowania, może mieć wpływ na odbiór końcowy fotografii. Efekt ten używany jest coraz częściej – zarówno przez profesjonalistów (np. w fotografii ślubnej), jak i amatorów umieszczających swoje zdjęcia na portalach społecznościowych. Eksperymentowanie nie jest złą rzeczą, dopóki winiety nie zaczyna się traktować, jak nieodłącznego elementu każdego obrazu. Jeśli stosujemy ją z umiarem, możemy sprawić, że zdjęcia będą wyglądać jak zrobione w minionej epoce – tak jakby czas się zatrzymał. Jeżeli jednak winieta dodawana będzie bezmyślnie, fotografie staną się kiczowate i groteskowe.