Fotohistoria

Gustave Le Gray

Gustave Le Gray jest bardzo znaczącą postacią dla rozwoju światowej fotografii. Artysta żył w XIX wieku, a jego ojczyzną była Francja. Choć początkowo pragnął zostać malarzem i w tym właśnie kierunku się kształcił (do dziś zachowała się reprodukcja fotograficzna jednego z jego dzieł, portretu Bénédicta Massona), to kiedy życie zetknęło go z fotografią, porzucił wcześniejsze zainteresowania na rzecz robienia zdjęć. Bardzo szybko okazało się, że ma do tego prawdziwy talent i już po roku jest w stanie nauczać innych. Wśród jego uczniów znalazł się między innymi Maxime Du Camp.

Eksperymentalne techniki fotograficzne

Le Gray nie tylko uczył fotografii, ale też wystawiał swoje zdjęcia. Sensacją stały się fotografie wystawione przez niego w Londynie w roku 1956. Do tej pory bowiem nikomu nie udało się uchwycić na jednym zdjęciu równie wyraziście wody i nieba. A była to zasługa innowacji zastosowanej przez francuskiego artystę – otóż połączył negatywy zdjęć wody i nieba, dzięki czemu na zdjęciu oba te elementy zostały w równy sposób naświetlone. To rozwiązanie było wielkim przełomem w historii fotografii.

Niektórzy twierdzą, że Gustave Le Gray jako pierwszy fotografował w technice mokrego kolodionu (a nie uznawany za jej twórcę Frederick Scott Archer), wiadomo też, że preferował zdjęcia na papierze woskowym, który wykorzystał między innymi podczas robienia zdjęć lasu w Fontainebleau (lata 1849- 1853). Le Gray lubił eksperymentować z nowymi technikami fotograficznymi – posługiwał się także techniką albuminową na szkle.

Ciekawostka…
Jedna z jego fotografii – „Grande Vague” z serii widoków morskich w Sète i Dieppe wystawiona w roku 1855 – należy do najdrożej sprzedanych zdjęć w historii, w roku 1999 osiągnęła cenę 507 500£.

Fotograf był członkiem Mission Héliographique, której zadaniem było utworzenie dokumentacji fotograficznej zabytków zlokalizowanych w różnych częściach Francji. Był też jednym z założycieli Francuskiego Towarzystwa Fotograficznego (1854).

Ostatnie lata życia spędził w Egipcie, gdzie zmagał się z problemami finansowymi i aby zarobić na życie, dawał lekcje rysunku i malarstwa. Według relacji Nadara Le Gray zmarł w wyniku złamania ręki podczas jazdy konnej.

Ważna postać dla historii fotografii

Gustave Le Gray jest uznawany za jednego z najważniejszych fotografów francuskich XIX wieku.