Fotohistoria

Hasselblad Masters Awards

Hasselblad Masters Awards to cieszący się dużą renomą w środowisku fotograficznym konkurs organizowany przez szwedzki koncern Hasselblad. Pierwsza edycja tego konkursu odbyła się w roku 2001.

Kto może wziąć udział?

Wspomniany konkurs fotograficzny skierowany jest do grupy fotografów, którzy mogą pochwalić się tym, że co najmniej 51% ich przychodów pochodzi z działalności fotograficznej – inaczej mówiąc – w konkursie mogą wziąć udział wyłącznie profesjonaliści, którzy aktywnie działają na rynku od ponad 3 lat.

Zgłoszenia

Zdjęcia zgłaszane do konkursu nie muszą być zrobione sprzętem marki Hasselblade, ale wymogiem koniecznym jest wykonanie ich aparatem o matrycy większej niż 16 megapikseli. Każdy fotograf, który zdecyduje się na wysłanie swojego zgłoszenia, może wystartować w dowolnej liczbie kategorii, jednak do każdej z nich musi wysłać 3 zdjęcia autorskie.

Fotografie klasyfikowane są względem 12 kategorii:

Wyniki

Zwycięzcy konkursu wyłaniani są w 3 etapach. W pierwszym etapie o wyborze najlepszych zdjęć decyduje Hasselblad Internal Jury, w którego skład wchodzą osoby z branży fotograficznej oraz fotografowie posiadający duże doświadczenie. Na podstawie ich oceny wybieranych jest 12 finalistów poszczególnych kategorii. W drugim etapie konkursu laureatów wybiera Hasselblad Public Jury (czyli publiczność), a głosy oddawane są za pośrednictwem strony internetowej. Głosować można wyłącznie na finalistów wyłonionych w pierwszym etapie konkursu. Oceny publiczności mają wpływ na wynik 3 etapu konkursu. W trzecim etapie, a więc o ostatecznym wyniku rozgrywki, decyduje Hasselblad Master Awards, czyli jury, w skład którego wchodzą wybitni wydawcy i fotografowie.

Nagrody

Każdy z laureatów otrzymuje na 4 miesiące sprzęt marki Hasselblad, za pomocą którego ma wykonać zdjęcia, które zostaną następnie opublikowane w Hassleblad Master Book, a także na stronie organizatorów, w VICTOR Magazine oraz na wielu światowej klasy wystawach fotograficznych. To jednak nie koniec, ponieważ Fundacja Hasselblad w każdym roku przyznaje także Hasselblad Award, czyli jedną z najbardziej prestiżowych nagród fotograficznych na świecie. Tytuł ten trafia do jednego fotografa, który w danym roku wyróżnił się największymi osiągnięciami. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się m.in.: Robert Frank, Nan Goldin czy Joan Fontcubert.