Fotohistoria

Historia fotografii

 • Rozwój polskiej fotografii

  W Polsce początki fotografii sięgają pierwszej połowy XIX wieku, z którego to okresu zachowały się najstarsze polskie dagerotypy autorstwa Andrzeja Radwańskiego...

 • Fotografia portretowa – początki

  Początki fotografii portretowej sięgają początków samej fotografii – mowa więc o wieku XIX, kiedy to Joseph Nicéphore Niépce wykonał pierwszą trwałą fotografię. Początkowo to właśnie fotografia portretowa (obok fotografii krajobrazu) cieszyła się największym zainteresowaniem. Nie każdy jednak mógł sobie pozwolić na zrobienie sobie zdjęcia. Był to bowiem bardzo duży wydatek...

 • Tak powstał pierwszy aparat cyfrowy!

  Steve Sasson – to nazwisko powinien znać każdy amator fotografii cyfrowej. Mowa bowiem o człowieku, który stworzył pierwszy na świecie aparat cyfrowy.

 • Kiedy zdjęcia nabrały kolorów?

  Pierwsze trwałe zdjęcie kolorowe (przedstawiające wstążkę tartanu) wykonał szkocki fizyk – James Clerk Maxwell. Udało mu się to zrobić w roku 1861, choć już wcześniej podejmowane były próby utrwalenia kolorów na fotografii.

 • Kto zrobił pierwsze zdjęcie w historii?

  Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak powstało pierwsze zdjęcie w historii? Kto je zrobił? Albo kiedy to miało miejsce? No cóż, żeby czegoś więcej się na ten temat dowiedzieć, musimy cofnąć się kilkaset lat wstecz – do pierwszej połowy XIX wieku.