Fotohistoria

Karol Beyer

Ojciec polskiej fotografii – tak mówi się tylko o jednej osobie, której wkład w rozwój polskiej kultury fotograficznej był niezwykle znaczący – mowa o Karolu Beyerze. To najlepszy, polski fotograf żyjący w XIX wieku. Wraz z jego pasją do robienia zdjęć i ciągłą pogonią za innowacjami narodziła się polska fotografia profesjonalna.

Historia w pigułce

Karol Beyer od najmłodszych lat interesował się numizmatyką, jednak kiedy usłyszał o wielkim odkryciu, jakim w tym czasie była dagerotypia, całkowicie dał się jej pochłonąć. Na kilka miesięcy wyjechał nawet do Paryża, gdzie studiował jej techniczne podstawy. Po powrocie do kraju założył pierwszy zakład fotograficzny – był to rok 1845 – gdzie praktykował nowy zawód fotografa i wykonywał portrety. Jego klientami była głównie burżuazja, inteligencja oraz osoby publiczne.

Zainteresowania Karola Beyera były bardzo szerokie, zajmował się zarówno fotografią naukową, udało mu się nawet sfotografować mające miejsce w roku 1851 zjawisko zaćmienia słońca, jak i fotografią dokumentalną. Wykonywał zdjęcia architektury i pejzażu – chciał bowiem zachować dla potomnych ważne dla Polski miejsca i zabytki. Lubił też robić zdjęcia Warszawy i jej mieszkańców. Bardzo angażował się w życie polityczne kraju – zrobił nawet serię reportaży o wymowie politycznej, za co został zesłany na Syberię. Po powrocie musiał zaczynać wszystko od początku – udało mu się jednak. Wraz z Melecjuszem Dutkiewiczem założył nawet pierwszą w kraju mechaniczną światłodrukarnię, w której drukowane były m.in. albumy fotograficzne.

Techniki fotograficzne

Karol Beyer swoje zdjęcia początkowo wykonywał techniką dagerotypową, jednak cały czas gonił za nowinkami, dlatego już rok po otwarciu swojego atelier zaczął eksperymentować z kalotypią. W późniejszym czasie poznał technikę mokrego kolodionu, którą charakteryzował krótki czas naświetlania, duża ostrość obrazu i możliwość wykonywania nieskończenie wielu odbitek z jednego negatywu. Tę ostatnią technikę Beyer wykorzystywał zarówno do fotografii portretowych, jak i do zdjęć plenerowych. Ostatecznie ta właśnie technika umożliwiła mu tworzenie reprodukcji dzieł sztuki.

Warto dodać, że fotograf współpracował z wieloma artystami, których zadaniem było kolorowanie oraz retuszowanie wykonanych przez niego zdjęć. Jest też twórcą najwcześniejszego znanego fotomontażu w Polsce, który przedstawiał członków Delegacji Miejskiej w Warszawie.

Ojciec polskiej fotografii

Karol Beyer był prawdziwym pasjonatem fotografii – wciąż starał się rozwijać swoje umiejętności oraz wprowadzać w życie nowe pomysły. Dziś uznawany jest za ojca polskiej fotografii, a także twórcę polskiej fotografii profesjonalnej.