Fotohistoria

Sony World Photography Awards

Sony World Photography Awards to jeden z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie. Może wziąć w nim udział każdy, kto chce spróbować swoich sił w tej niezwykłej rywalizacji, a samo zgłoszenie do konkursu jest bezpłatne.

Cel konkursu

Chodzi przede wszystkim o wsparcie tradycji robienia zdjęć i dalsze jej kultywowanie. Zgodnie z tą ideą w imprezie może wziąć udział każdy, kto kocha robić zdjęcia, bez względu na to czy jest amatorem, studentem fotografii czy też profesjonalnym fotografem. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 2008.

Przebieg

Konkurs podzielony jest na 6 kategorii głównych. Fotografowie mogą sami wybrać, w której z nich chcą startować – wszystko zależy od wrażliwości, umiejętności i ich wieku.

Kategorie co roku są te same:

Po wybraniu jednej z nich, należy określić tematykę zdjęć – zakresy tematyczne są z góry przypisane do każdej z kategorii.

Nagrody

W skład jury co roku wchodzą członkowie World Photographic Academy, a także fotoedytorzy, fotografowie, dyrektorzy agencji, krytycy, kuratorzy wystaw oraz wydawcy. Ich zadaniem jest wybranie w każdej kategorii finalistów, którzy staną do rywalizacji o nagrodę główną. A warto podkreślić, że w każdej kategorii nagroda jest inna. Np. w Professional Competition można wygrać 25 000 dolarów, natomiast w Student Focus nagrodą jest sprzęt fotograficzny Sony o wartości 45 000 euro dla szkoły, w której studiuje laureat. Dodatkowo każdy z finalistów (bez względu na kategorię, do której się zgłosił) otrzymuje również indywidualnie sprzęt ufundowany przez głównego sponsora imprezy.

World Photography Organization poza wspomnianymi wcześniej kategoriami przyznaje także specjalne wyróżnienie dla zasłużonego fotografa – Sony World Photography Awards’ Outstanding Contribution to Photography.

Nagrody są przyznawane podczas oficjalnej gali, która co roku odbywa się w Londynie.