Fotohistoria

Tak powstał pierwszy aparat cyfrowy!

Steve Sasson – to nazwisko powinien znać każdy amator fotografii cyfrowej. Mowa bowiem o człowieku, który stworzył pierwszy na świecie aparat cyfrowy. Wprawdzie nie przypominał on dzisiejszych cyfrówek, ale był rok 1975 i możliwość zapisu zdjęcia na innych nośniku niż film było prawdziwym wydarzeniem – to dało początek nowej erze rozwoju technologii cyfrowych (związanych oczywiście z przetwarzaniem obrazu).

Początki

Prace nad pierwszym w historii aparatem cyfrowym rozpoczęły się już w roku 1974 w laboratorium firmy Kodak. Wtedy to młody Sasson (jeszcze student) otrzymał od swojego promotora zadanie, jakim było stworzenie aparatu, który nie będzie zapisywał obrazów na filmie.

Prace trwały około roku i zakończyły się wielkim sukcesem.

Pierwszy aparat cyfrowy miał wprawdzie wymiary dzisiejszego tostera i zapisywał obrazy na kasecie magnetofonowej w rozdzielczości 0.01 megapiksela, jednak z powodzeniem rejestrował czarno-białe zdjęcia, które można było właściwie od razu obejrzeć na ustawionym nieopodal telewizorze z systemem NTSC.

Steve SassonŹródło zdjęcia: giantsofscience.weebly.com 

Parametry techniczne

Warto pokazać, że parametry techniczne – w odniesieniu do sprzętu, jakiego używamy dzisiaj – nie były imponujące.

Pierwszy aparat cyfrowy składał się z:

Aparat ważył około 4 kilogramów i mógł maksymalnie zarejestrować 30 czarno-białych zdjęć.

Ciekawostką może być fakt, że tak naprawdę pierwsze aparaty cyfrowe istniały już wcześniej – były jednak używane wyłącznie do celów szpiegowskich, a instalowano je na szpiegowskich satelitach.

Początek ery cyfryzacji zdjęć

Mimo iż urządzenie stworzone przez Sassona nie przypomina za bardzo dzisiejszych aparatów cyfrowych, to właśnie ten wynalazek zapoczątkował erę cyfryzacji zdjęć. Był to pierwszy krok na długiej drodze historii aparatów cyfrowych, jakie dzisiaj można dostać w sklepach elektronicznych.

Na koniec warto jeszcze dodać, że pierwszy konsumencki aparat cyfrowy powstał w roku 1994 i wykorzystywał technologię Kodaka.