Fotohistoria

Wildlife Photographer of the Year

Wildlife Photographer of the Year to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów na świecie, który jest w pełni poświęcony zdjęciom dzikiej natury. Pierwszy raz został zorganizowany w 1964 i wzięło w nim udział około 500 fotografów, 52 lata później swoje uczestnictwo zgłosiło już około 50 000 fotografów – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – z całego świata...

Początki

Konkurs Wildlife Photographer of the Year jest organizowany przez londyńskie Muzeum Historii Naturalnej oraz miesięcznik „BBC Wildelife”. Ideą, która od samego początku przyświecała organizatorom, jest promocja „fotografii przyrodniczej wiernie oddającej istotę różnorodności i kolorytu natury, fotografii wolnej od zaaranżowanych sytuacji i manipulacji”.

Co roku, dorośli uczestnicy konkursu współzawodniczą w kilkunastu kategoriach, wśród których warto wymienić: Na lądzie, Z lotu ptaka, Miasto, Detale czy Impresje. Również młodsi fotografowie mogą spróbować swoich sił w jednej z 3 kategorii wiekowych: do 10 lat, 11-14 lat oraz 15-17 lat.

Jury

Jury konkursowe składa się z uznanych specjalistów w branży. Każdy z nich ma trudne zadanie, jakim jest wyłonienie zwycięzców w każdej z kategorii, a także nagrody Grand Prix. Podejmując decyzję, kierują się kreatywnością, artyzmem, a także złożonością techniki wykorzystanej przez uczestników.

Nagrody

Nagroda Grand Prix dla dorosłych to 10 000 funtów, zwycięzca w kategorii „Dzieci i młodzież” otrzymuje 1000 funtów i sprzęt fotograficzny marki Canon. Pozostali laureaci – zwycięzcy poszczególnych kategorii – otrzymują kwoty od 500 do 1250 funtów. Natomiast autor portfolio, które przez jury zostanie okrzyknięte mianem najlepszego, otrzymuje 7500 funtów.

Wildlife Photographer of the Year 2016

W roku 2016 zwycięzcą konkursu został Tim Laman. Jego zdjęcie zostało robione na Borneo i przedstawiało orangutana wspinającego się na drzewo. Autor zdradził, że aby wykonać nagrodzone zdjęcie musiał wspiąć się na 30-metrowe drzewo (co zajęło mu 3 dni), gdzie zamontował kamerki GoPro. To właśnie jedna ze wspomnianych kamerek uwieczniła na zdjęciu orangutana-przedstawiciela gatunku zagrożonego wyginięciem.