Fotohistoria

World Press Photo

Każdego roku – już od prawie 60 lat – odbywa się jeden z największych i najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie. Mowa o World Press Photo, który budzi niezwykle duże zainteresowanie całego środowiska fotograficznego, ze szczególnym uwzględnieniem fotoreporterów.

World Press Photo daje szansę profesjonalistom z całego świata, którzy mogą stratować w jednej z 9 kategorii:

Każda z powyższych kategorii dzieli się na 2 podkategorie: pierwsza – zdjęcia pojedyncze, druga – cykle fotografii.

Rejestracja

Warto jeszcze raz podkreślić, że w konkursie mogą brać udział wyłącznie profesjonalni fotografowie i fotoreporterzy. Rejestracja zaczyna się w grudniu każdego roku, a już w połowie lutego znane są nazwiska zwycięzców. Nie można nie dodać, że ze wszystkich nagrodzonych zdjęć jury wybiera jedno, które zostanie okrzyknięte zdjęciem roku – World Press Photo of the Year.

Nagrody

Każdy zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1 500 euro, Golden Eye Award oraz zwrot kosztów dojazdu na wielką galę wręczenia nagród do Amsterdamu. Dodatkowo autor zdjęcia roku otrzymuje 10 000 euro oraz jeden z najnowszych aparatów cyfrowych marki Canon. To jednak nie koniec – prace zwycięzców przez cały rok prezentowane są na wystawach fotograficznych odbywających się w 45 krajach świata, zostają też opublikowane w zbiorowym albumie.

Ciekawostki

Z konkursem World Press Photo co roku wiążą się kontrowersyjne dyskusje na temat zdjęć, wysyłanych przez fotoreporterów. Wielu autorów posądzanych jest nawet o brak etyki zawodowej, ponieważ ich zdjęcia są niezwykle drastycznymi obrazami przemocy i śmierci…

Jednym z bardzo interesujących faktów (szczególnie dla nas Polaków) jest informacja, że w roku 1987 jednym ze zwycięzców konkursu był Radosław Sikorski. Były Minister Spraw Zagranicznych zdobył I nagrodę w kategorii Spot News.